Czy blaty granitowe do kuchni to dobry wybór?

Dobór odpowiedniego blatu do kuchni warto dobrze przemyśleć. W sprzedaży znaleźć można obecnie różne rodzaje blatów. Wśród nich dostępne są także te kamienne. Czy to trafiona propozycja?

Dobrej jakości blat w kuchni jest jak skarb. Dzięki niemu można łatwo i wygodnie przygotowywać różne posiłki, można bez problemu utrzymać go w czystości, a ponadto może być on również atrakcyjnym elementem aranżacji wnętrza. W sklepach można znaleźć obecnie wiele różnych rodzajów blatów. To między innymi niedrogie blaty z płyt MDF, które mają różnorodne wzory, chętnie zamawiane są także blaty z drewna naturalnego. Warto także wskazać na blaty kamienne, które od lat cieszą się dużym powodzeniem.

Blat z kamienia – co wybrać?

Kamienne blaty kuchenne to propozycja przeznaczona dla tych osób, które szukają blatu na wiele lat. Kamienie stosowane do ich produkcji są bardzo trwałe i wytrzymałe, dlatego też jest to zakup długoterminowy. Do wykonania blatów kuchennych stosuje się różne gatunki kamienia. Najbardziej popularne to blaty granitowe do kuchni oraz blaty marmurowe. Co wybrać?

Lepszy blat granitowy czy marmurowy?

Blaty z granitu i z marmuru różnią się pomiędzy sobą nie tylko swoim wyglądem, ale również właściwościami. Granit jest kamieniem bardziej odpornym i wytrzymałym na czynniki niszczące, w tym na wilgoć. Można kroić po nim nożem, ustawić na nim gorący garnek, a także robić na nim ciasta. Taki blat będzie zawsze wyglądał atrakcyjnie. Stosowany na podłogi, blaty, parapety marmur, chociaż bardzo atrakcyjny, ma jednak kilka wad. Przede wszystkim mocniej chłonie wodę i jest narażony na uszkodzenia w wyniku kontaktu z substancjami kwaśnymi. Właśnie dlatego konieczne jest jego zaimpregnowanie.

Blat granitowy – o czym jeszcze warto pamiętać?

Zatem blaty granitowe do kuchni to atrakcyjna propozycja. Zakłady kamieniarskie, które posiadają je w swojej ofercie, mogą zaproponować swoim klientom szeroką gamę wzorów blatów – można dostosować je indywidualnie do aranżacji wnętrza. Warto też zaznaczyć, że blat granitowy będzie ciężki, dlatego może on wymagać odpowiedniej podbudowy wykonanej z mebli kuchennych.