Jak przebiega złomowanie aut

Czasami nie pozostaje nam nic innego jak zezłomować auto. Dzieje się tak na przykład po wypadku, gdy auto jest praktycznie doszczętnie zniszczone i nie nadaje się do remontu. Czasami bywają również sytuację, gdy z pozoru nieduże zniszczenia okazują się na tyle trudne do reperacji przez mechanika, że jedynym wyjściem jest też zezłomowanie. Jak zatem przebiega złomowanie aut? Poniżej cała ta procedura w przybliżeniu.

Gdzie zezłomować auto?

Złomowanie auta musi przebiegać w odpowiednim miejscu. Stacja demontażu pojazdów muszą posiadać odpowiednie zezwolenie od wojewody, tak naprawdę tylko do takiego miejsca warto oddawać swoje auto. To naprawdę ważne – musimy mieć bowiem pewność, że samochód rzeczywiście wypadnie z obiegu. Tylko takie rekomendowane stacje mogą dokonywać kasacji samochodów. W praktyce oznacza to wycofanie samochodu z obiegu, a także unieważnienie jego dokumentów. Trzeba o tym pamiętać, aby zwyczajnie nie paść ofiarą oszustów. Po dokonaniu zezłomowania samochodu, otrzymuje się specjalny dokument oraz unieważnienie dowodu rejestracyjnego, co trzeba następnie dostarczyć do urzędu. Wtedy legalnie można wyrejestrować auto. Nie należy korzystać z nielegalnych złomowisk i szortów, bo sprzedanie do nich samochodu może niestety łączyć się z bardzo poważnymi konsekwencjami prawnymi. Może okazać się bowiem, że auto wcale nie będzie poddane kasacji.

Złomowanie auta przebieg

Gdy uda się już namierzyć legalną stację demontażu pojazdów, trzeba w jakiś sposób przetransportować tam samochód. Jeżeli jest on na chodzie, nie stanowi to żadnego problemu. Jeżeli samochód jest niesprawne, warto znaleźć stację oferującą możliwość dowiezienia auta do kasacji. Aby dokonać legalne kasacji należy mieć przy sobie takie dokumenty jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu, dokument tożsamości ze zdjęciem, ewentualnie umowa kupna samochodu. Kolejny etap to wydanie właścicielowi pojazdu zaświadczenia, że auto zostało przyjęte do kasacji. W tym momencie zostają unieważnione dokumenty takie jak dowód rejestracyjny i karta pojazdu, a także tablice rejestracyjne. Punkt kasacji wystawia odpowiedni dokument, dzięki któremu będzie można legalnie wyrejestrować samochód, a następnie złożyć wypowiedzenie umowy OC. W punkcie kasacji może zdarzyć się, że trzeba będzie zapłacić jakąś opłatę. Dzieje się tak wtedy, gdy w przypadku samochodów osobowych, masa samochodu nie przekracza 90% masy całkowitej, która została wpisana w dowodzie rejestracyjnym. Za brakujące kilogramy zostaną naliczone nieduże opłaty.