Koło zębate – jeden z najważniejszych wynalazków ludzkości

Koła zębate spotykamy wszędzie – od ręcznego zegarka, po mechanizmy będące częścią największych maszyn używanych przez człowieka. Patrząc na powszechność użycia tego wynalazku, z całą pewnością można stwierdzić, że koło zębate jest jednym z największych wynalazków ludzkości. Gdzie koła zębate znajdują zastosowanie?

Przekładnia zębata – prosta i funkcjonalna

Przekładnie zębate są niemal równie powszechne, jak samo koło, które być może zostało wynalezione właśnie po to, by mogła powstać przekładnia oparta na jego pracy. Warunkiem prawidłowej pracy przekładni jest prawidłowy dobór kół zębatych, które ze sobą współpracują w mechanizmie. Nowoczesne przekładnie są zaawansowanymi, ale zarazem wciąż genialnie prostymi urządzeniami. Służą do przenoszenia napędu z wału napędowego na wał bierny. Jeden z rodzajów przekładni – przekładnia łańcuchowa – jest również stosowany w konstrukcji roweru. Rodzajem przekładni z jakim mamy do czynienia na co dzień, jest również przekładna ślimakowa, którą stosuje się w układach kierowniczych pojazdów.

Najważniejsze parametry przekładni zębatych

Pojęciem nierozerwalnie związanym z tematem przekładni zębatych, jest ich przełożenie, czyli najważniejszy parametr każdej przekładni. Wyróżnia się trzy rodzaje przełożenia: geometryczne, kinematyczne oraz dynamiczne. Znając parametry kół zębatych użytych w przekładni, jesteśmy w stanie określić przełożenie geometryczne. Kiedy znany jest nam moment obrotowy, możemy wyznaczyć przełożenie dynamiczne, natomiast znając prędkości obrotowe wałów przekładni, możemy określić przełożenie kinematyczne. Koła zębate stosuje się nie tylko w przekładniach, ale w wielu innych mechanizmach używanych nawet w zwykłych urządzeniach kuchennych, takich jak chociażby młynek do kawy, czy ręczny rozdrabniacz na korbkę. Na nich też opiera się działanie zegarków mechanicznych, które nie istniałyby bez kół zębatych. Szerokie zastosowanie kół zębatych oraz opartych na nich mechanizmów, z całą pewnością czyni z wynalezienia koła zębatego jeden z kamieni milowych w rozwoju techniki.