Sposób na uszczelnianie dachu

Mówi się, że w każdej budowli najważniejsze są jej fundamenty. Nie ulega to jakimkolwiek wątpliwościom, jednak twórcy tego powiedzenia nie sformułowaliby by go tak śmiało, gdyby mieli do czynienia z nieszczelnym dachem. Jest on równie ważnym elementem w każdym budynku, chroniąc nas przed warunkami atmosferycznymi jak np. przed deszczem. Przeciekający dach może wyrządzić naprawdę dużo szkód, w przypadku wieloletnich zaniedbań nawet do uszkodzenia i zawalenia się budynku, dlatego przecieków nie powinniśmy w żadnym wypadku lekceważyć.

Skuteczne uszczelnianie naszego dachu

W większości przypadków prace uszczelniające dach przeprowadza się w momencie w którym zaobserwowaliśmy, że przecieka. To oczywiście moment krytyczny, który wyniknął z zaniedbania podczas przeglądów lub nieświadomości o powstałym uszkodzeniu (np. podczas prac remontowych). Przed samym zabiegiem uszczelnienia, musimy bardzo dokładnie skontrolować, czy przeciek nie spowodował dużych uszkodzeń. Bardzo istotne jest by nie została zamoknięta izolacja naszego budynku. W takim wypadku trzeba wymienić termoizolację lub pozwolić na jej całkowite wyschnięcie, co w przypadku okresu letniego i sporadycznych opadów, nie będzie stanowić problemu, tak w okresach regularnych deszczów, będzie utrudnione. Szczególnie w drugim przypadku całkowite wyschnięcie może zająć długie tygodnie. Jednak dopiero wtedy możemy rozpocząć nakładanie uszczelnienia na nasz dach.

Sposoby na skuteczne uszczelnianie dachu opisane są także nastronie: Hydroizolacja dachu – zabezpieczenie, uszczelnienie dachu z blachy trapezowej – Durodach

Najlepsze metoda czyli zastosowanie masy do uszczelniania dachu

Szukając uszczelnień lub środków do nich przeznaczonych, znajdziemy na naszym rynku naprawdę wiele rozwiązań, które będą służyły do tego celu. Na wybór składa się w największym stopniu to jakie wymagania przed nimi stawiamy. Będzie to cena, rodzaj dachu czy rodzaj uszkodzenia. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią wiedzą na ten temat i problem będzie stanowić wybór odpowiedniej metody, zawsze można poradzić się specjalisty w tej dziedzinie, który doradzi nam jaki sposób uszczelnienia będzie w naszym przypadku najlepszy. Bardzo często wybieranym i niezawodnym preparatem jest masa do uszczelniania dachu. Tego typu środek świetnie się sprawdzi jeśli chcemy natychmiast uszczelnić nasz dach, na przykład podczas mrozów, opadów śniegu, deszczu oraz wszystkich, innych warunkach pogodowych. Jego cechami wyróżniającymi go spośród innych, to niezwykle wysoka elastyczność, najwyższa trwałość oraz prostota aplikacji, dzięki czemu nawet brak specjalisty, nie będzie stał na przeszkodzie by wykonać takie uszczelnienie.

Jeśli zależy na błyskawicznym, bardzo skutecznym i trwałym rozwiązaniu do naprawy, powinniśmy wybrać masę do uszczelniania dachu. W sprzedaży spotkamy się z kilkoma rodzajami mas do uszczelniania dachów, ale najpopularniejsza to masa z włóknami oraz rodzaj bez dodatku włókien. Pierwszy rodzaj będzie dzięki specjalnym włóknom, świetnie mostkował wszelkie szczeliny czy pęknięcia, zapewniając dodatkową wytrzymałość. Druga takich włókien nie posiada, jednak jest łatwiejsza w aplikacji i można ją nakładać na większych powierzchniach.

Jeżeli chodzi o rodzaj mas uszczelniających ze względu na rodzaj użytego materiału, możemy wyróżnić przede wszystkim masy asfaltowe, poliuretanowe, akrylowe. Spośród tych 3-ech rodzajów najbardziej trwałe są masy poliuretanowe. Podczas stosowania mas uszczelniających pamiętać należy, że nawet w przypadku dużej trwałości są one rozwiązaniem doraźnym, do miejscowej naprawy dachu. Pełną szczelność dachu zapewni dopiero wykonanie uszczelnienia całego dachu odpowiednio dobraną technologią.