Złomowanie samochodu krok po kroku

Zdarzają się takie sytuacje, kiedy posiadany samochód jest już w tak złym stanie, iż jego naprawa jest nieopłacalna, a jego wartość na tyle niska, że sprzedaż jest niemal niemożliwa. W tej sytuacji pozostaje jedynie zezłomowanie samochodu.

Jak wyrejestrować samochód?

Przede wszystkim wiedzieć należy, że samochodu nie można tak po prostu porzucić. Jeśli właściciel pojazdu chce się go pozbyć, musi najpierw samochód wyrejestrować, a następnie zezłomować. Wniosek o wyrejestrowanie auta złożyć należy do organu właściwego, w którym auto było ostatni raz zarejestrowanie. Pamiętać jednak należy o właściwej kolejności. Najpierw należy auto przekazać do stacji demontażu lub punktu złomowania aut i dopiero z odpowiednim zaświadczeniem udać się do organu prowadzącego ewidencję aut. Po zezłomowaniu samochodu jego właściciel ma 30 dni na złożenie wniosku o wyrejestrowanie auta w odpowiednim urzędzie. Po wyrejestrowaniu samochodu konieczne jest także poinformowanie o tym fakcie firmę ubezpieczeniową w celu rozwiązania polisy OC.

Złomowanie samochodu

Złomowanie pojazdów możliwe jest tylko w punktach demontażu oraz punktach złomowania, które posiadają odpowiednie zezwolenia. Zezwolenie wydawane jest przez Urząd Marszałkowski. W celu dokonania złomowania konieczne będzie przedstawienie dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu, jeśli została wydana. Warto pamiętać, że właściciel samochodu otrzymuje wypłatę za zezłomowany samochód. Zwykle jest to kwota kilkuset złoty. Kwota ta uzależniona jest o aktualnych stawek za złom.

Potwierdzenie złomowania

Stacja demontażu aut unieważnia dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Właściciel samochodu otrzymuje odpowiednie zaświadczenie o zezłomowaniu samochodu. Trzeba pamiętać, iż zaświadczenie to zawsze wydawane jest w trzech egzemplarzach. Jeden pozostaje w punkcie złomowania, drugi to kopia dla właściciela auta, a trzeci egzemplarz przekazany powinien być do Wydziału Komunikacji wraz z wnioskiem o wyrejestrowanie auta.